Poradnia laktacyjna Bydgoszcz

Omega Medical Clinics to placówka medyczna, w której świadczymy kompleksową opiekę. W naszej klinice wykonasz szereg badań, otrzymasz diagnozę oraz wskazówki, co do dalszego postępowania. Wykwalifikowany zespół specjalistów z powodzeniem niesie pomoc pacjentom w zawsze przyjaznej i profesjonalnej atmosferze. W klinice w Bydgoszczy znajduje się m.in. poradnia laktacyjna. Świadczymy w niej pomoc w przypadku problemów z karmieniem oraz udzielamy porad jeszcze przed jego rozpoczęciem, w czasie ciąży. Dbamy o to, by warunki podczas wizyty sprzyjały szczerej rozmowie, bez zbędnego stresu. Nasza poradnia laktacyjna w Bydgoszczy to miejsce, w którym zawsze otrzymasz fachową pomoc.

Poradnia laktacyjna – czym się zajmuje?

Nasza poradnia laktacyjna w Bydgoszczy zajmuje się szeroko pojętymi problemami występującymi podczas karmienia piersią, a także przed jego rozpoczęciem. Jej wyposażenie przypomina gabinet noworodkowy, lecz z dodatkowym wygodnym fotelem do karmienia w pozycji leżącej z poduszkami i podnóżkiem. W gabinecie znajduje się także elektryczny odciągacz mleka z regulacją siły ssania oraz wymiennymi sterylnymi końcówkami osobistymi.

W jakim zakresie prowadzone są konsultacje w poradni laktacyjnej?

W jakim zakresie prowadzone są konsultacje w poradni laktacyjnej?
 • Zajmujemy się oceną anatomii oraz ewentualnych patologii gruczołów sutkowych w czasie laktacji.
 • W naszej poradni laktacyjnej w Bydgoszczy zajmujemy się nauką prawidłowego przystawiania noworodka do piersi. Wyjaśniamy również, jak samodzielnie ocenić wskaźniki skutecznego karmienia.
 • Jeśli chodzi o dziecko, to oceniamy stan zdrowia noworodka, budowę jamy ustnej, mechanizm ssania oraz stan odżywienia. Zajmujemy się również oceną wskazań do podcięcia wędzidełka języka oraz samym zabiegiem.
 • Usługi w naszej przychodni dotyczą też stanów chorobowych gruczołu piersiowego, takich jak obrzęk, zastój pokarmu, zapalenia, głęboki ból sutka, bóle brodawek czy ich uszkodzenie.
 • Udzielamy pomocy w stanach niedoboru pokarmu.
 • Pomagamy pacjentkom w odciąganiu pokarmu metodą ręczną oraz za pomocą laktatora. Zajmujemy się symulacją laktacji w stanach niedoboru pokarmu, porodu przedwczesnego lub czasowego rozdzielenia matki i dziecka.
 • Wspieramy pacjentki w karmieniu bliźniąt.
 • W naszej poradni laktacyjnej w Bydgoszczy zajmujemy się przygotowanie do tymczasowej przerwy w karmieniu piersią, np. ze względu konieczność przyjmowania leków przeciwwskazanych w karmieniu piersią lub podczas pobytu matki w szpitalu.
 • Świadczymy pomoc w odejściu od karmienia piersią.
 • Pobieramy posiew pokarmu i wymaz z rany brodawki.

Kiedy należy udać się do poradni laktacyjnej?

Do naszej poradni laktacyjnej w Bydgoszczy zapraszamy w razie szerokiego wystąpienia problemów czy wątpliwości związanych z karmieniem. Odwiedź naszą klinikę, jeśli:
 • podstawowe badanie ginekologiczne,
 • Chcesz wiedzieć, jak należy rozpocząć karmienie.
 • Zależy Ci na pewności, że karmisz dziecko w prawidłowy sposób, a ono poprawnie przybiera na wadze.
 • Twoje dziecko ma trudności z uchwyceniem brodawek.
 • Masz nawał lub zastój pokarmu.
 • Jesteś rozdzielona z dzieckiem lecz chcesz utrzymać laktację.
 • Twoje brodawki są obrzęknięte i poranione.
 • Podejrzewasz zapalenie piersi.
 • Poszukujesz alternatywnych sposobów na karmienie mlekiem matki.
 • Chcesz poznać zasady właściwego żywienia w okresie karmienia piersią.
 • Nie wiesz, czy Twój pokarm ma odpowiednią jakość oraz czy jest wystarczająco dużo.
 • Zależy Ci na utrzymaniu laktacji po powrocie do pracy.
 • Chcesz wprowadzić żywienie uzupełniające.
 • Planujesz naturalne odstawienie dziecka od piersi.

Jak przygotować się do wizyty w poradni laktacyjnej w Bydgoszczy?

 1. Pamiętaj o tym, by dziecko było głodne na wizycie. Powinno ono wskazywać naturalną chęć do ssania. Dlatego ostatnie karmienie ma odbyć się na 1,5-2 godziny przed wizytą.

 2. Na wizytę należy zabrać akcesoria zazwyczaj używane w czasie karmienia, np. poduszkę, kapturki, butelkę ze smoczkiem i zwykle przyjmowaną porcją pokarmu (jeśli dziecko jest w ten sposób karmione). Jeśli odciągasz pokarm laktatorem i masz związane z nim pytania, również go zabierz. Miej przy sobie także pieluszkę.

 3. Warto jest mieć przy sobie Książeczkę Zdrowia Dziecka, w której znajdują się informacje dotyczące m.in. ostatnich pomiarów wagi.

Jak przebiega wizyta?

Do naszej poradni laktacyjnej w Bydgoszczy należy zgłosić się z dzieckiem. Wizyta będzie trwała około godziny. Zaczniemy od rozmowy, w trakcie której przeprowadzamy dokładny wywiad. To czas na omówienie tego, jak karmienie wyglądało do tej pory oraz przedstawienie wszelkich trudności oraz wątpliwości z nim związanych. Już na tym etapie możliwe jest znalezienie rozwiązań wielu problemów. Po zakończeniu wywiadu, przechodzimy do badania. Zaczynamy od oceny wzrostu dziecka, poprzez obejrzenie go i ważenie. Oceniamy również sposób ssania. Jeśli zajdzie taka potrzeba i wyrazisz na to zgodę, delikatnie zbadamy również Twoje piersi.

Ocena ssania odbędzie się, gdy usiądziesz w wygodnej dla siebie pozycji – na leżance lub fotelu. Dziecko wówczas może najeść się do syta, a konsultant będzie uważnie obserwował przebieg karmienia, w razie potrzeby udzielając odpowiednich wskazówek. Możliwe jest także użycie elektrycznego odciągacza pokarmu, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Po wszystkim omówimy wszelkie kwestie związane z wywiadem oraz obserwacją. 

PORADNIA LAKTACYJNA BYDGOSZCZ – DLACZEGO WARTO KORZYSTAĆ Z USŁUG OMEGA MEDICAL CLINICS?

Karmienie dziecka naturalnym mlekiem matki jest zalecane przez Światową Organizację Zdrowia. Ma ono unikalne właściwości aż do 6 miesiąca życia. Jednak nie zawsze karmienie przebiega przez przeszkód, ponadto często matki zmagają się z wieloma wątpliwościami w tej kwestii. Nasza poradnia laktacyjna w Bydgoszczy powstała właśnie po to, by pomagać matkom w tym często niełatwym okresie. Zespół specjalistów pomaga kobietom, aby w pełni mogły cieszyć się macierzyństwem – bez bólu i niepewności.