...

Kolposkopia – charakterystyka i wskazania

kolposkopia bydgoszcz

Do badań z zakresu dolnych partii żeńskiego układu rozrodczego zalicza się m.in. kolposkopię – bezinwazyjną i stosunkowo prostą procedurę medyczną, przeprowadzaną przez ginekologa. Jej głównym celem jest poszerzona diagnostyka w kierunku onkologicznym.

Kolposkopia – charakterystyka 

Kolposkopia to badanie, które wykorzystuje specjalne urządzenie nazywane kolposkopem. W pierwszej kolejności lekarz wprowadza do pochwy wziernik ginekologiczny. Kolposkop – urządzenie optyczne, które pozwala na powiększenie obrazu od 4 do 50 razy – znajduje się przed sromem, w związku z tym na tym etapie badanie jest całkowicie nieinwazyjne dla Pacjentki. Lekarz dokonuje oceny szyjki w sposób całościowy.

Kolejnym etapem jest przemycie szyjki kwasem octowym, w celu wykrycia ewentualnych niepokojących zmian. Pod jego wpływem, szyjka powinna pozostać tak samo przejrzysta, jak bez niego. Zmiany wybarwiające się na biało świadczą o nieprawidłowościach. Wówczas z tych miejsc pobierane są próbki tkanek do badania histopatologicznego, jeśli lekarz podejmie taką decyzję. Warto wiedzieć, że wycinki nie są pobierane zawsze. Standardową procedurą jest tzw. łyżeczkowanie, wykonywane w celach diagnostycznych lub leczniczych.

Kolposkopia szyjki macicy – kiedy wykonać?

Kolposkopia to badanie, które może być wykonywane wielokrotnie, nawet u kobiet w ciąży. Nie wymaga specjalnych przygotowań i umożliwia otrzymanie dokładnych wyników już kilka minut po badaniu. W przypadku pobrania materiału do analizy, wynik można otrzymać dopiero po okresie 3-4 tygodni. Kolposkopię należy wykonać przede wszystkim w przypadku:

  • nieprawidłowego wyniku badania cytologicznego
  • wykrycia zakażenia wirusem HPV
  • obecności nadżerek, przerostów lub polipów szyjki macicy
  • upławów i nawracających zapaleń miejsc intymnych
  • plamienia niewyjaśnionego pochodzenia
  • przebytych zabiegów na szyjce macicy – w celu oceny efektów zabiegu

Kolposkopia w Bydgoszczy

Kolposkopia w Bydgoszczy w Omega Medical Clinics przeprowadzana jest przez wykwalifikowanego specjalistę ginekologii i położnictwa. Badanie trwa maksymalnie kilkanaście minut i nie sprawia większego dyskomfortu. Lekarz na bieżąco stara się rozwiewać wszelkie wątpliwości Pacjentki i zadbać o jej komfort. Po wykonaniu badania specjalista omawia wykryte nieprawidłowości i przekazuje zalecenia, co do dalszych kroków postępowania.

Oceń wpis

0 / 5. 0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp