CZYM JEST OSOCZE BOGATOPŁYTKOWE?
Osocze bogatopłytkowe jest preparatem otrzymywanym z krwi
pacjenta. Po pobraniu krwi zostaje ona poddana wirowaniu w
celu uzyskania aktywnych trombocytów, zawierających czynniki
pobudzające do namnażania i wzrostu komórek oraz syntezy
macierzy międzykomórkowej.
Metoda iniekcji osocza bogatopłytkowego opiera się na
wykorzystaniu zdolności organizmu do regeneracji. Krwinki
płytkowe uwalniają szereg niezbędnych do regeneracji skóry
czynników wzrostu, m.in. PDGF, TGF-β1, TGF-β2, VEGF oraz EGF.
Pobudzają one procesy naprawy tkanek, pobudzają fibroblasty
do tworzenia nowego kolagenu, wspomagają proces tworzenia
nowych naczyń krwionośnych oraz aktywują komórki
macierzyste.
Zastosowania osocza bogatopłytkowego
- poprawa ukrwienia skóry
- rewitalizacja skóry
- usuwanie cieni pod oczami
- poprawa kolorytu skóry
- zwiększenie napięcie skóry
- wygładzenie i spłycenie zmarszczek
- zagęszczanie włosów
- stymulacja wzrostu nowych włosów
Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego potrzebują
systematyczności w celu uzyskania zadowalających efektów.
Rekomendowana liczba powtórzeń zabiegów to minimum trzy
lub cztery serie z zastosowaniem odpowiednich odstępów
czasowych ustalonych przez lekarza.
Wskazania do zabiegu
Osocze bogatopłytkowe sprawdzi się dla osób, które chcą uzyskać efekt odmłodzenia bez użycia skalpela. Terapię najczęściej stosuje się na twarz, szyję, dekolt i dłonie oraz skórę głowy. Preparat pozwala na rewitalizację skóry, poprawia jej gęstość i strukturę, koryguje zmarszczki oraz fałdy. Kolejną grupą korzystającą z tego naturalnego zabiegu regeneracyjnego są osoby cierpiące na łysienie.
Wskazaniem do osocza bogatopłytkowego są:
- Nadmierne wypadanie włosów i zaburzenia ich wzrostu
- Wiotka, przesuszona, zmęczona i mało elastyczna skóra
- Starzenie się skóry całego ciała
- Zmarszczki na twarzy szyi i dekolcie
- Zmarszczki i fałdy na dłoniach
- Blizny potrądzikowe
- Blizny pourazowe
- Rozstępy
- Blizny po zabiegach naruszających ciągłość skóry
- Zabiegi z zakresu medycyny regeneracyjnej (leczenie urazów, zmian powstających po urazach, chorób zwyrodnieniowych)
- Zabiegi ginekologii estetycznej (zabieg O-SHOT
Przeciwwskazania
- Ciąża i karmienie piersią
- Choroby nowotworowe
- Ostre zakażenia wirusowe
- Przewlekłe schorzenia wątroby, nerek lub płuc w stadium niewydolności
- Przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych
- Choroby autoimmunologiczne
- Choroby krwi: białaczka, małopłytkowość zaburzenia krzepliwości krwi, niedobór fibrynogenu, niestabilność hemodynamiczna, zespoły dysfunkcji płytek, posocznica
- Zakażenia ostre i przewlekłe
Przygotowanie do zabiegu
W terapii osoczem bogatopłytkowym bardzo ważna jest jakość krwi w dniu zabiegu, dlatego 3 dni przed jego terminem warto wyspać się i nadmiernie nie przemęczać. Kluczowe jest dobre nawodnienie. Zalecamy codzienne wypicie 2 l wody niegazowanej.
Nasz specjalista przeprowadza wywiad z Pacjentem, wyjaśnia, jak przebiega zabieg (miejsca nakłucia, technika iniekcji), jakie efekty pozwala uzyskać oraz wyklucza ewentualne przeciwwskazania do jego wykonania. Podczas konsultacji należy poinformować lekarza o przyjmowanych na stałe lekach (zwłaszcza przeciwzakrzepowych oraz rozrzedzających krew). Sam zabieg nie wymaga szczególnego przygotowania. Skóra jest oczyszczana i dezynfekowana bezpośrednio przed pobraniem krwi do stworzenia koncentratu bogatopłytkowego. W przypadku osocza płytkowego aplikowanego na owłosioną skórę głowy, przed zabiegiem należy umyć w domu włosy i je wysuszyć (nie zaleca się stosowania żelu, lakieru lub innych kosmetyków do stylizacji).
Jak przebiega zabieg?
Na 30 minut przed planowaną wizytą Pacjent zgłasza się do rejestracji Centrum Medycznego, skąd po weryfikacji danych osobowych jest kierowany do punktu pobrań. W punkcie pobrań personel medyczny pobiera krew (w taki sam sposób, jak pobierana jest krew do badań laboratoryjnych). Pobrane próbki krwi są odpowiednio przygotowane przez wykwalifikowaną pielęgniarkę. Czas wymagany do przygotowania to około 10-15 minut. W tym czasie Pacjent w gabinecie lekarskim podpisuje zgodę na zabieg osoboczem bogatopłytkowym (PRP).
Zabieg osoczem bogatopłytkowym składa się z trzech etapów:
- Pielęgniarka pobiera niewielką ilość krwi własnej od Pacjenta (około 10-60 ml). Jest ona pobierana próżniowo do specjalnych fiolek z antykoagulantem i żelem separującym
- Krew trafia do specjalnej wirówki medycznej. W tym procesie oddziela się erytrocyty i leukocyty od osocza, które zawiera płytki krwi. Odwirowanie pozwala zyskać cenny koncentrat bogatopłytkowy (bogaty w płytki krwi i składniki wzrostu)
- Uzyskany koncentrat lekarz aplikuje pod skórę Pacjenta (w obszar, który jest poddawany zabiegowi). Wykorzystuje się iniekcję klasyczną techniką mezoterapii igłowej lub liniowo za pomocą mikrokaniuli (wzdłuż zmarszczek bądź fałd skórnych, które chcemy zredukować)
Cały zabieg trwa około 20-30 minut. Bardzo ważne jest, aby preparat bogaty w płytki krwi był stabilny i sterylny. Można go wykorzystywać przez około 8 godzin od momentu pozyskania od Pacjenta. Osocza bogatopłytkowego nie wolno zamrażać (koncentrat zawsze należy uzyskiwać tuż przed zabiegiem).
Zalecenia po zabiegu
Osocze bogatopłytkowe to zabieg iniekcyjny, dlatego tuż po jego przeprowadzeniu należy unikać kontaktu z większymi skupiskami bakterii (np. ze zwierzętami). Przez około 4 tygodnie po zabiegu nie zaleca się eksponowania skóry na bezpośrednie działanie promieni UV (stosowanie filtrów UV). Przez 3-5 dni po wizycie w klinice należy zrezygnować z sauny, solarium oraz basenu.
Po zabiegu mogą pojawić się lekkie zaczerwieniania i podrażnienia skóry, będące efektem kontaktu z igłą. Doskonale złagodzą je preparaty z aloesem. Na drobne zasinienia warto zastosować dermokosmetyki z arniką górską.
Jakie są efekty zabiegu osoczem bogatopłytkowym?
Terapia osoczem bogatopłytkowym pozwala na naturalne odmłodzenie i regenerację skóry lub pobudzenie do aktywności mieszków włosowych. Zawarte w koncentracie płytki krwi produkują czynniki wzrostu – TGF-beta, EGF, PDGF, VEGF, BFGF. To właśnie one są odpowiedzialne za pobudzenie procesów regeneracyjnych tkanek, wpływają na proces angiogenezy (tworzenie się nowych naczynek krwionośnych) oraz aktywację komórek macierzystych. Czynniki wzrostu przyspieszają także powstawanie nowych komórek naskórka i pobudzają fibroblasty do produkcji nowych włókien kolagenowych.
Efektem terapii są:
- Wygładzenia skóry i jej biorewitalizacja,
- Ujednolicenie kolorytu naskórka,
- Ujędrnienie zwiotczałej skóry twarzy, szyi, dekoltu, dłoni lub ciała (poprawa jej napięcia, gęstości i sprężystości),
- Większa zdolność skóry do utrzymywania wilgoci,
- Wygładzenie zmarszczek i fałd (dzięki biostymulacji komórek),
- Przyspieszenie procesu gojenia po zabiegach,
- Spłycenie rozstępów,
- Likwidacja blizn potrądzikowych lub pourazowych.
Efekty osocza bogatopłytkowego pojawiają się stopniowo, wraz z procesami przebudowy i powstawania nowych włókien kolagenowych. Już po około 7-14 dniach od zabiegu skóra staje się wyraźnie lepiej napięta i gładsza, znikają z niej drobne przebarwienia. Najczęściej efekty są widoczne przez kilka miesięcy, ale u niektórych Pacjentów utrzymują się nawet do roku. Uzależnione jest to od naturalnych predyspozycji skóry oraz stylu życia. Aby możliwie jak najdłużej cieszyć się efektami osocza bogatopłytkowego, warto sięgać po zdrowe produkty, unikać używek i dbać o regenerację i odpoczynek. Ważna jest także prawidłowa pielęgnacja skóry za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków (w warunkach domowych i gabinetowych).
Ile zabiegów należy wykonać?
Terapia osoczem bogatopłytkowym powinna być dobrana do rodzaju i stopnia nasilenia problemu, wieku Pacjenta oraz jego oczekiwań. Program układany jest indywidualnie. Najczęściej powtarza się 2-4 zabiegi w odstępach co około 21-30 dni.
Kiedy najlepiej wykonać zabieg?
Osocze bogatopłytkowe najlepiej wykonywać jesienią lub zimą, ponieważ delikatna skóra po iniekcji nie powinna być narażona na bezpośrednie działanie promieni UV. Nie zaleca się terapii w czerwcu, lipcu i sierpniu, gdy promienie słoneczne są najsilniejsze, ponieważ niesie to pewne ryzyko pojawienia się ewentualnych przebarwień.