...

LABIOPLASTYKA czyli intymna chirurgia estetyczna

labioplastyka

LABIOPLASTYKA czyli intymna chirurgia estetyczna

Celem zabiegu labioplastyki jest poprawa funkcji kobiecych narządów płciowych, poprawa jakości życia podczas uprawiania sportu, aktywności fizycznej i seksualnej oraz w życiu codziennym, a także korekta ich estetyki.

Obecnie w kulturze zachodniej obserwuje się znaczny wzrost zapotrzebowania na zabiegi z zakresu chirurgii estetycznej żeńskich narządów płciowych, zarówno z przyczyn estetycznych jak i funkcjonalnych. 
Labioplastyka jest zabiegiem wykonywanym od lat 70. ubiegłego stulecia. Ponieważ kobiecy srom posiada wiele wariantów anatomicznych dobór technik operacyjnych powinien być indywidualny, ściśle oparty o anatomię pacjentki.

labioplastyka

Korekta estetyczna warg sromowych mniejszych jest zabiegiem z dziedziny ginekologii estetycznej mającym na celu poprawę wyglądu i estetyki zewnętrznych narządów płciowych kobiety, poprawę jakości życia seksualnego oraz zwiększenie doznań estetycznych co prowadzi do poprawy jakości życia codziennego oraz poprawy samooceny. Literatura przedmiotu wskazuje na wysokie zadowolenie pacjentek poddających się zabiegowi labioplastyki.
Ponad 92% kobiet operowanych ze względów estetycznych wykazywało
zadowolenie z efektów zabiegu.

Nie ma zgodności co do tego, jaki jest prawidłowy wygląd żeńskich
zewnętrznych narządów płciowych a norma piękna jest aspektem absolutnie subiektywnym dla każdej pacjentki.

na czym polega zabieg labioplastyki?

Korekta estetyczna warg sromowych mniejszych jest zabiegiem przeprowadzanym w gabinecie ginekologicznym
w znieczuleniu miejscowym. Można wykonać go metodą klinową lub metodą cięcia brzeżnego zarówno tradycyjnym nożem chirurgicznym jak i laserowym.

Większość ginekologów przeprowadzających operację labioplastyki wykonuje liniową resekcję zaokrągloną. Badania przeprowadzone wśród operatorów wykonujących plastykę warg sromowych mniejszych wykazuje, że najczęściej używaną techniką jest liniowa resekcja zaokrąglona (52,7%), a kolejną V-kształtna centralna resekcja klinowa ( 36,1%). Technika przycinania brzeżnego cechuje się mniejszą liczbą powikłań w trakcie procesu gojenia rany, pozostawia szwy na brzegu wargi , co może czasami skutkować przykurczem blizny, nieczęsto również powoduje dolegliwości bólowe w trakcie współżycia. Resekcje klinowe pozostawiają też blizny, jednak są one
położone poziomo. Bolesność blizny nie stanowi częstego powikłania, ponieważ proces gojenia warg sromowych przebiega bardzo szybko, blizny zmniejszają się i miękną, a po ok. 6 miesiącach stają się praktycznie niewyczuwalne, zarówno po wycięciu klinowym, jak i przycięciu brzeżnym.
Poszczególne pacjentki mogą preferować różne techniki. jest to zależne od wad i zalet konkretnej procedury, stopnia i lokalizacji hipertrofii warg mniejszych oraz preferencji odnośnie oczekiwanego przez pacjentkę efektu kosmetycznego. Liniowa resekcja zaokrąglona daje na ogół zadawalający efekt kosmetyczny, jednak nie
zachowuje jednakowo poziomu pigmentacji ani nieregularności brzegów wyciętej tkanki. Technikę resekcji klinowej uznaje się za nieodpowiednią w przypadku konieczności radykalnej resekcji warg mniejszych.
Większość kobiet poddających się zabiegowi minoroplastyki chce pozbyć się ciemnych brzegów warg sromowych mniejszych. Niektóre pacjentki jednak pragną zachować ciemniejsze, naturalne zabarwienie warg mniejszych, a zależy im jedynie na redukcji nadmiaru tkanki w tym obszarze. Resekcje bardziej radykalne możliwe są
za pomocą resekcji zaokrąglonej, a nie resekcji klinowej.

konsultacje z ginekologii estetycznej

Jak wygląda kwalifikacja do zabiegu?

Kwalifikacji do labioplastyki dokonuje lekarz Ginekologii Estetycznej, oceniając indywidualne ryzyko zastosowania takiej terapii i wynikające z niej korzyści. Do labioplastyki pacjentka jest kwalifikowana na podstawie badania ginekologicznego oraz zebranego wywiadu lekarskiego. Stan zdrowia pacjentki musi pozwalać na wykonanie tego zabiegu.

Korektę estetyczną warg sromowych mniejszych wykonuje się w celu:

• korekty wyglądu okolic intymnych kobiety

• usunięcia dysfunkcji w życiu codzienny, podczas aktywności fizycznej, seksualnej oraz uprawiania sportu

• zapobiegania infekcjom, urazom, otarciom, podrażnieniom, odczuciom bólowym i świądowi w wyniku przerośnięcia warg sromowych mniejszych

Wskazania do labioplastyka stanowią:

• elongacja warg sromowych mniejszych
• pogrubienie warg sromowych mniejszych
• wargi typu falbankowego
• wargi o kształcie lejka
• wargi z podwójnym pofałdowaniem

Jakie stany chorobowe stanowią przeciwskazania do wykonania zabiegu:

1. choroby krwi: białaczka, małopłytkowość́, zaburzenia krzepnięcia krwi, niedobór fibrynogenu, niestabilność́ hemodynamiczna, zespoły dysfunkcji płytek, posocznica
2. zakażenia ostre i przewlekłe w tym dróg rodnych
3. nowotwory
4. cukrzyca
5. ciąża i laktacja
6. leczenie antykoagulantami

Jak wygląda zabieg labioplastyki?

Pacjentka zgłasza się w wyznaczonym przez lekarza terminie na 20 min przed
planowaną wizytą do rejestracji Omega Medical Clinics, skąd po weryfikacji danych osobowych jest kierowana do gabinetu ginekologicznego.
W gabinecie ginekologicznym pacjentka podpisuje z lekarzem zgodę na zabieg.
Lekarz wykonuje dokumentację zdjęciową operowanej okolicy, ustala z pacjentką
zakres operacji i zaznacza go markerem chirurgicznym na tkankach.
Po akceptacji przez pacjentkę linii cięcia ma ona aplikowane znieczulenie miejscowe, a następnie wykonywany jest zabieg labioplastyki.
Zabieg trwa od ok. 30 minut do ok. 1,5 godziny.

blog

Autor tekstu:
dr n. med. Karolina Waleśkiewicz-Ogórek

Specjalista ginekologii i położnictwa, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, ginekologii estetycznej i rekonstrukcyjnej

Oceń wpis

0 / 5. 0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp