...

USG węzłów chłonnych – kiedy wykonać?

usg wezlow chlonnych

W dzisiejszych czasach diagnostyka obrazowa odgrywa kluczową rolę w wykrywaniu różnorodnych schorzeń, w tym problemów związanych z węzłami chłonnymi. Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod diagnostycznych jest ultrasonografia, zwana popularnie USG. Poznaj charakterystykę tego badania oraz wskazania do jego wykonania.

USG węzłów chłonnych – charakterystyka badania

USG węzłów chłonnych to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która wykorzystuje fale dźwiękowe do generowania obrazów struktur wewnętrznych ciała. Podczas badania pacjent pozostaje w pozycji leżącej, a specjalista prowadzi sondę ultrasonograficzną po skórze, co pozwala na uzyskanie obrazów węzłów chłonnych w czasie rzeczywistym. Badanie to jest szybkie, bezbolesne i nie wymaga przygotowania pacjenta, dlatego też jest powszechnie stosowane.

Wskazania do badania

Wykonywanie USG węzłów chłonnych może być zalecane w wielu przypadkach klinicznych. Główne wskazania obejmują:

  • obecność powiększonych węzłów chłonnych, które mogą być zauważone przez pacjenta lub lekarza podczas badania fizykalnego
  • monitorowanie reakcji węzłów chłonnych na leczenie lub postępującą chorobę
  • ocenę węzłów chłonnych w przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego, na przykład raka piersi, raka tarczycy, czy chłoniaka
  • wyjaśnienie przyczyny nieprawidłowych wyników badań krwi, takich jak leukopenia czy leukocytoza
  • diagnostykę chorób zakaźnych, takich jak mononukleoza zakaźna czy gruźlica

Warto również pamiętać, że USG węzłów chłonnych może być wykonywane profilaktycznie u osób, u których występuje zwiększone ryzyko schorzeń związanych z układem chłonnym. Zalicza się do nich m.in. pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi.

Kto może wystawić skierowanie?

Skierowanie na badanie USG węzłów chłonnych może zostać wystawione przez różnych specjalistów, w zależności od kontekstu klinicznego. Zazwyczaj skierowanie wystawia lekarz rodziny lub lekarz pierwszego kontaktu, który podejrzewa problemy zdrowotne związane z węzłami chłonnymi i chce przeprowadzić dalszą diagnostykę. Specjaliści (np. onkolodzy, hematolodzy, chirurdzy) kierują pacjenta w przypadku podejrzenia choroby nowotworowej lub innych poważnych schorzeń.

W przypadku konieczności wykonania badania kontrolnego lub monitorowania stanu węzłów chłonnych w czasie trwania terapii, skierowanie może być również wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie.

Podsumowanie

Ultrasonografia węzłów chłonnych jest ważnym narzędziem diagnostycznym, które pozwala na szybką i precyzyjną ocenę stanu zdrowia pacjenta. Dzięki regularnemu monitorowaniu i właściwej interpretacji wyników możliwe jest szybkie postawienie diagnozy oraz skuteczne wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jeśli chcesz wykonać badanie USG węzłów chłonnych w Bydgoszczy, wybierz OMEGA Medical Clinics. Przeprowadzamy diagnostykę w komfortowych warunkach, a wykorzystanie najlepszego sprzętu pozwala na uzyskanie precyzyjnych obrazów i wyników.

Oceń wpis

5 / 5. 1

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp