...

Badanie dna oka — charakterystyka i wskazania

badanie dna oka bydgoszcz

Okulistyka to dziedzina medycyny zajmująca się diagnostyką i leczeniem schorzeń oczu. Jednym z kluczowych badań diagnostycznych w jej obszarze jest oftalmoskopia, czyli badanie dna oka. To niezwykle istotna procedura, umożliwiająca lekarzom bezpośrednią ocenę narządu wzroku. Sprawdź, na czym polega i poznaj wskazania do jej przeprowadzenia.

Badanie dna oka — charakterystyka

Badanie dna oka, inaczej zwane oftalmoskopią, to nieinwazyjna metoda diagnostyczna umożliwiająca lekarzowi pozyskanie wglądu do wnętrza oka. Specjalista za pomocą urządzenia (oftalmoskopu) generującego wiązkę światła prześwietla narząd wzroku pacjenta, co pozwala na szczegółową ocenę struktur znajdujących się w gałce ocznej, w tym m.in.:

  • ciała szklistego oka
  • tylnej części siatkówki
  • okolicznych naczyń krwionośnych
  • nerwu wzrokowego
  • plamki żółtej

Badanie jest całkowicie bezbolesne i trwa dosłownie kilka minut. Podczas wizyty lekarz korzysta ze specjalnego preparatu, aplikowanego bezpośrednio do oka w celu rozszerzenia źrenic. Po badaniu pacjent nie powinien prowadzić samochodu, ponieważ jego widzenie będzie zaburzone nawet przez kilka godzin.

Badanie dna oka — wskazania

Badanie dna oka może być zalecane w różnych sytuacjach, zarówno w przypadku występowania konkretnych objawów, jak i w celach profilaktycznych. Warto je rozważyć m.in. wtedy, gdy pacjent zmaga się z nagłym spadkiem ostrości widzenia lub zamazaniem obrazu. Pojawienie się plam, mroczków czy migoczących punktów w polu widzenia to kolejne wskazania do badania dna oka. Osoby cierpiące na nawracające bóle głowy, szczególnie migreny, również powinny zgłosić się do specjalisty, tak samo jak osoby obciążone genetyczne różnymi chorobami oczu.

Warto wiedzieć, że badanie dna oka umożliwia wykrywanie wielu groźnych schorzeń, do których można zaliczyć m.in.:

  • choroby oczu – np. zmniejszona ostrość wzroku, zaburzenia widzenia barw
  • choroby naczyniowe – np. nadciśnienie, cukrzyca, miażdżyca
  • choroby neurologiczne – np. udar mózgu

Badanie dna oka w Bydgoszczy – OMEGA Medical Clinics

Oftalmoskopia to jedna z podstawowych metod badawczych wykorzystywanych do diagnostyki chorób całego organizmu. Przy jej przeprowadzaniu niezbędna jest dokładna analiza wyników, którą powinien się zająć doświadczony specjalista. Z tego powodu warto udać się do profesjonalnej kliniki medycznej.

Badanie dna oka w Bydgoszczy możesz wykonać w OMEGA Medical Clinics. Gwarantujemy konsultację u kompetentnych lekarzy, którzy przeprowadzają szczegółową diagnostykę i wprowadzają najlepsze metody leczenia i eliminowania ewentualnych nieprawidłowości.

Oceń wpis

0 / 5. 0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp