...

Włókniaki – przyczyny występowania i sposoby usuwania

usuwanie zmian skornych bydgoszcz

Wiele osób, niezależnie od wieku czy płci, zmaga się z różnorodnymi zmianami skórnymi, w tym także z włókniakami. Choć nie są one zwykle groźne dla zdrowia, mogą powodować liczne kompleksy i dyskomfort, głównie psychiczny. Sprawdź, czym są włókniaki i poznaj przyczyny ich występowania oraz skuteczne metody usuwania.

Czym są włókniaki?

Włókniaki to zmiany skórne, które występują w nieregularnym kształcie i przyjmują postać grudkowatych narośli. Często pojawiają się mnogo i są zbliżone do koloru skóry. Mogą przyjmować również barwę nieco ciemniejszą. Zmiany te nie wywołują dolegliwości bólowych i zazwyczaj nie stanowią zagrożenia. Mogą występować na różnych częściach ciała – najczęściej na szyi, plecach, pachwinach oraz pod piersiami.

Przyczyny występowania włókniaków

Przyczyny powstawania włókniaków nie są w pełni rozpoznane, jednak istnieją czynniki, które mogą zwiększać ryzyko ich wystąpienia. Zalicza się do nich m.in. predyspozycje genetyczne. Włókniaki mogą pojawić się również w przypadku uszkodzeń skóry, zwłaszcza w miejscach, które są narażone na tarcie lub zbyt duży ucisk.

Zmiany hormonalne to kolejny aspekt, który może przyczynić się do powstawania włókniaków. Tym samym mogą one wystąpić np. w okresie ciąży lub menopauzy. Specjaliści wskazują także, że włókniaki mogą być odpowiedzią organizmu na urazy lub operacje. Wówczas pojawiają się w obszarach, w których wcześniej występowały kontuzje lub były przeprowadzane specjalistyczne procedury medyczne. 

Usuwanie włókniaków – metody

Istnieje kilka metod usuwania włókniaków, które mogą być stosowane w zależności od rozmiaru i lokalizacji zmiany oraz preferencji pacjenta. Do najczęściej stosowanych rozwiązań można zaliczyć usuwanie chirurgiczne, które polega na wycięciu włókniaka za pomocą skalpela. Jest to skuteczna metoda, szczególnie w przypadku większych lub bardziej uciążliwych zmian.

W ostatnich latach popularność zdobyło usuwanie włókniaków za pomocą lasera. Ta nowoczesna metoda polega na skierowaniu wiązki laserowej na obszar objęty zmianą. Urządzenie emituje intensywne światło, które jest absorbowane przez pigment wewnątrz włókniaków, co powoduje ich rozgrzanie i zniszczenie. Wykorzystanie lasera stanowi alternatywne rozwiązanie dla metod chirurgicznych i nie wymaga okresu rekonwalescencji.

Jeśli interesuje Cię usuwanie włókniaków w Bydgoszczy, wybierz OMEGA Medical Clinics. Usuwamy zmiany skórne przy wykorzystaniu metody chirurgicznej lub laserowej, dbając o bezpieczeństwo i komfort pacjenta.

Oceń wpis

0 / 5. 0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp