...

Implant antykoncepcyjny

Implant antykoncepcyjny

Wygodna i długotrwała ochrona antykoncepcyjna

Podskórny implant antykoncepcyjny zawiera powoli uwalniający się progestagen. Implant wszczepiany jest pod skórę w górnej części ramienia, ręki niedominującej. Implant uwalnia hormon, który poprzez otaczające go tkanki dostaje się do krwi, a następnie zostaje rozprowadzony po całym organizmie. Czas działania implantu wynosi 3 lata.

jak wygląda i jak zakładany jest implant?

Wszczepienie implantu jest zabiegiem chirurgicznym. Implant można założyć
w dowolnym dniu cyklu 
miesiączkowego, jeśli uprzednio wykluczyło się ciążę. Można również usunąć go w dowolnym momencie. Ochrona antykoncepcyjna istnieje od momentu wszczepienia implantu, jeżeli ten zostaje wszczepiony
w ciągu 
pierwszych siedmiu dni cyklu menstruacyjnego, natomiast gdy implant zostaje wszczepiony w innym terminie należy przez 3 dni stosować dodatkową metodę antykoncepcji.

Implant podskórny jest małym, miękkim, giętkim, plastikowym pręcikiem
o długości 4 cm i średnicy 2 mm, który zawiera 68 miligramów substancji czynnej – etonogestrelu. Aplikator umożliwia lekarzowi umieszczenie implantu podskórnego bezpośrednio pod skórą ramienia. Etonogestrel jest syntetycznym hormonem żeńskim podobnym do progesteronu. Niewielka ilość etonogestrelu jest stale uwalniana do krwiobiegu. Sam implant podskórny zbudowany jest z etylenu i octanu winylu kopolimeru, plastiku, który nie ulega rozpuszczeniu w organizmie. Implant podskórny zawiera także niewielką ilość baru siarczanu, co sprawia, że jest widoczny podczas prześwietlenia rentgenowskiego.

Jak działa implant antykoncepcyjny?

Implanty działają na trzy sposoby: hamują owulacje (progestagen hamuje niezbędny do jajeczkowania wyrzut lutropiny), zagęszczają śluz szyjkowy, który tworzy nieprzepuszczalną dla plemników barierę oraz hamują cykliczne dojrzewanie endometrium (prowadzące do jego zaniku), które uniemożliwia implantację zarodka, gdyby doszło jednak do zapłodnienia. W związku z tym, że implanty zawierają jedynie progestagen mogą być stosowane u kobiet, u których występują przeciwwskazania do przyjmowania estrogenów. Implanty są również odpowiednią metodą dla kobiet karmiących piersią, progestageny zawarte w implancie nie wpływają na ilość i jakość pokarmu, nie wpływają również na rozwój dziecka. Implant można wszczepić zaraz po porodzie.

jak wygląda kwalifikacja do zabiegu?

Zabieg wykonuje się na zlecenie lekarza zazwyczaj w dowolnej fazie cyklu. Przed wykonaniem zabiegu pacjentka zgłasza się na wizytę lekarską, na której lekarz na podstawie badania ginekologicznego, wywiadu oraz badania USG ustali wskazania do tej metody antykoncepcji.

Implant antykoncepcyjny zakładany jest w naszej Klinice przez najlepszych  ginekologów.

Szczegółowych informacji udziela rejestracja medyczna naszej Kliniki w Bydgoszczy pod nr tel. (52) 551166

Oceń wpis

5 / 5. 2

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp