...

USG jamy brzusznej – wskazania

usg jamy brzusznej

Ultrasonografia jamy brzusznej, zwana potocznie USG, to jedno z najczęściej wykonywanych badań diagnostycznych. Dowiedz się, kiedy warto je wykonać oraz jakich informacji dostarcza.

USG jamy brzusznej – charakterystyka badania

Ultrasonografia jamy brzusznej to nieinwazyjna metoda diagnostyczna polegająca na obrazowaniu narządów wewnętrznych brzucha za pomocą fal dźwiękowych. Pacjent poddawany jest badaniu za pomocą specjalnej sondy, która emituje fale dźwiękowe, a następnie odbiera ich echo, tworząc obraz struktur wewnętrznych na monitorze.

Badanie USG jamy brzusznej pozwala na ocenę stanu narządów takich jak wątroba, pęcherzyk żółciowy, trzustka, śledziona, nerki, a także ocenę stanu naczyń krwionośnych w obrębie jamy brzusznej. Jest to podstawowe badanie obrazowe stosowane w diagnostyce chorób wewnętrznych jamy brzusznej.

Kiedy warto wykonać USG jamy brzusznej?

Badanie USG jamy brzusznej jest zalecane w wielu przypadkach. Przede wszystkim wtedy, gdy zauważalne są niepokojące symptomy dotyczące narządów, które się w niej znajdują. Warto wskazać tu m.in. bóle brzucha, problemy trawienne oraz zaburzenia pracy wątroby czy trzustki. Kolejny alarmujący objaw to utrata masy ciała bez widocznej przyczyny. Ponadto, jeśli istnieją podejrzenia co do obecności kamieni w pęcherzyku żółciowym, torbieli nerek czy nowotworów w obrębie jamy brzusznej, USG jest wówczas niezwykle przydatnym narzędziem w diagnostyce.

Regularne badania USG jamy brzusznej mogą także służyć profilaktyce i wczesnemu wykrywaniu ewentualnych patologii, co umożliwia szybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Gdzie wykonać USG jamy brzusznej w Bydgoszczy?

Jeśli mieszkasz w Bydgoszczy lub okolicach i potrzebujesz profesjonalnej opieki medycznej, OMEGA Medical Clinics to miejsce, które warto rozważyć. Nasz ośrodek medyczny oferuje kompleksową diagnostykę obrazową, w tym badanie USG jamy brzusznej, wykonywane przez doświadczonych specjalistów.

W OMEGA Medical Clinics zapewniamy komfortową atmosferę, szybki dostęp do badań oraz indywidualne podejście do każdego pacjenta. Nasz zespół lekarzy oraz nowoczesny sprzęt diagnostyczny pozwalają na skuteczne i precyzyjne przeprowadzenie badania, co umożliwia szybkie postawienie trafnej diagnozy.

Oceń wpis

0 / 5. 0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp