...

Prowadzenie ciąży – wszystko, co musisz wiedzieć

prowadzenie ciąży bydgoszcz

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety, który wiąże się z wieloma wyzwaniami i emocjami. Tym samym prowadzenie ciąży to proces, który wymaga szczególnej uwagi, zarówno od przyszłej mamy, jak i personelu medycznego. Poznaj podstawowe informacje dotyczące prowadzenia ciąży.

Prowadzenie ciąży – regularne konsultacje ginekologiczne

Najważniejszym elementem całego procesu prowadzenia ciąży są konsultacje ginekologiczne. Pierwsza z nich powinna mieć miejsce tuż po wykonaniu testu ciążowego lub w przypadku podejrzenia zajścia w ciążę. Kolejne, regularne wizyty, zalecane są co 4 tygodnie aż do 28 tygodnia ciąży. Wówczas częstotliwość kontroli zwiększa się – spotkania z lekarzem prowadzącym powinny odbywać się co 2-3 tygodnie do 36 tygodnia ciąży, chyba że sytuacja kliniczna wymaga częstszych wizyt. W końcowym etapie ciąży kontrole odbywają się znacznie częściej, jednak decyzja o odstępie między poszczególnymi spotkaniami zależy od lekarza prowadzącego.

Jak przebiegają wizyty kontrolne?

W pierwszym etapie każdej wizyty lekarz zadaje pytania dotyczące samopoczucia Pacjentki. Jeśli pojawiły się jakiekolwiek niepokojące objawy, należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza prowadzącego. Poszczególne metody diagnostyczne są wykorzystywane w zależności od trymestru.Głównym celem podstawowych badań ginekologicznych podczas ciąży jest sprawdzenie czy płód rozwija się prawidłowo. Niezbędnych informacji dostarczają m.in. badania ultrasonograficzne, morfologia oraz pomiary ciśnienia tętniczego krwi. Oprócz tego przyszła mama otrzymuje również skierowania na badania dodatkowe, do których można zaliczyć m.in. doustny test obciążenia glukozą oraz badania prenatalne. Wspomniana ultrasonografia jest najbardziej wyczekiwanym badaniem. Fale dźwiękowe pomagają tworzyć obrazy struktur wewnętrznych ciała, dzięki czemu lekarz może dokładnie ocenić budowę płodu. Sprawdza m.in. kształt czaszki, powłoki brzuszne, kręgosłup oraz kończyny górne i dolne. Precyzyjne pomiary umożliwiają również wykrycie ewentualnych wad, świadczących o poważnych chorobach. Wówczas wykonuje się dodatkowe badania, które są w stanie potwierdzić podejrzenia lekarza prowadzącego.

Ciąża wysokiego ryzyka

Ciąża wysokiego ryzyka to ciąża, w której zachodzi duże prawdopodobieństwo poronienia, porodu przedwczesnego oraz chorób płodu lub matki. Zazwyczaj dotyczy kobiet poniżej 15 i powyżej 40 roku życia oraz ciąż mnogich. Wówczas niezwykle ważne jest wczesne wykrywanie zagrożeń, które jest możliwe dzięki innowacyjnym metodom diagnostycznym. W zależności od konkretnego przypadku, lekarz każdorazowo ustala indywidualny plan opieki.

Prowadzenie ciąży w Bydgoszczy

Szukając odpowiedniego specjalisty do prowadzenia ciąży w Bydgoszczy, warto zapoznać się z ofertą kliniki OMEGA Medical Clinics, w której każda przyszła mama traktowana jest z najwyższą uwagą i troską. Nasze doświadczenie oraz wykorzystanie najnowocześniejszego sprzętu to gwarancja prowadzenia ciąży w najlepszy możliwy sposób.

Oceń wpis

0 / 5. 0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp