...

Testy prenatalne z krwi – jakie nieprawidłowości można wykryć?

testy prenatalne

Badania prenatalne to wszelkie metody diagnostyczne, które służą ocenie prawidłowości rozwijania się płodu. Na szczególną uwagę zasługują testy prenatalne z krwi, wykonywane w okolicach 10 tygodnia ciąży. Pozwalają na wykrycie wszelkich nieprawidłowości, świadczących o poważnych chorobach i schorzeniach genetycznych, do których można zaliczyć m.in. zespoły Downa, Turnera i Klinefeltera.

Czym są testy prenatalne z krwi?

Testy prenatalne z krwi to innowacyjna metoda, która rozszerza opiekę nad dzieckiem jeszcze w trakcie ciąży. Ich przeprowadzenie niesie za sobą wiele korzyści i dostarcza niezbędnych informacji o rozwoju płodu. Tego typu diagnostyka umożliwia wykrycie oraz ustalenie przyczyn powstania zaburzeń i nieprawidłowości. Pozwala również określić rokowania przebiegu całej ciąży.

Rodzaje testów prenatalnych

Jedną z najstarszych odmian testów prenatalnych jest test NIFTY. Cechuje się bezinwazyjnością i umożliwia efektywne oraz dokładne wykrycie potencjalnych wad genetycznych dziecka. Za jego pomocą można wykryć m.in. nieprawidłowości w liczbie chromosomów, które mogą świadczyć o takich chorobach jak zespół Downa czy Edwardsa oraz zespół Turnera i Klinefeltera.

Kolejnym testem jest test VERACITY, który może być wykonywany zarówno w przypadku ciąż pojedynczych, jak i bliźniaczych. Jego rzetelność została potwierdzona wieloma badaniami. Służy wykrywaniu:

  • aneuploidii autosomalnych – Zespół Downa, Edwardsa, Pataua
  • aneuploidii chromosomów płciowych – Zespół Turnera, Klinefeltera, Jacobsa
  • mikrodelecjii – Zespół DiGeorge’a, Smith-Magenis, Wolfa-Hirschhorna

Testem najnowszej generacji jest test VERAGENE, który polega na analizie DNA płodu oraz DNA obojga rodziców. Dzięki temu stanowi kompleksowy test, który łączy w sobie wykrywanie aneuploidii i mikrodelecji oraz badanie przesiewowe w kierunku chorób jednogenowych.

Testy prenatalne – wskazania

Nieinwazyjne testy prenatalne są skierowane przede wszystkim do kobiet w ciąży, które ukończyły 35 rok życia. Warto je wykonać również wtedy, gdy podczas poprzedniej ciąży wystąpiły aberracje chromosomowe u płodu. Jeśli w wynikach USG pojawiły się pewne nieprawidłowości, testy prenatalne pozwolą na ich potwierdzenie.

Prowadzenie ciąży w Bydgoszczy

Jako OMEGA Medical Clinics wykonujemy testy prenatalne z krwi w różnych wariantach. Dzięki temu możemy znacznie rozszerzyć diagnostykę i zadbać w sposób kompleksowy o rozwój płodu. Oferujemy m.in. test NIFTY Basic, Standard oraz PRO, jak również testy VERACITY oraz VERAGENE.

Oceń wpis

0 / 5. 0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp