...

Wkładka domaciczna – charakterystyka, zalety i przeciwwskazania

spirala antykoncepcyjna bydgoszcz

Wkładka domaciczna, powszechnie zwana spiralą, jest jedną z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Stanowi alternatywę dla kobiet, które nie chcą lub nie mogą stosować innych rozwiązań. Poznaj najważniejsze informacje dotyczące wkładki antykoncepcyjnej.

Czym jest wkładka domaciczna??

Wkładka domaciczna to niewielki element, wykonany z bezpiecznego dla organizmu tworzywa, który przyjmuje kształt litery T lub S. Obecnie dostępnych jest kilka rodzajów wkładek, które różnią się swoim działaniem. Wkładka hormonalna uwalnia dawkę syntetycznego progestagenu, który standardowo występuje w innych środkach antykoncepcyjnych. Dzięki niemu dochodzi m.in. do zagęszczenia śluzu, czego konsekwencją jest stworzenie bariery dla plemników. Innym, powszechnie stosowanym rozwiązaniem, jest wkładka miedziana, uwalniająca do macicy jony miedzi, które również przyczyniają się do zwiększenia gęstości śluzu szyjkowego. Tym samym plemniki nie mogą poruszać się w drogach rodnych kobiety.

Zakładanie wkładki domacicznej

Zakładanie wkładki antykoncepcyjnej to procedura wykonywana przez ginekologa. Przed całym procesem koniecznością jest przeprowadzenie niezbędnych badań ginekologicznych, cytologii i usg piersi, aby upewnić się, że budowa macicy pozwala na skorzystanie z tej konkretnej metody antykoncepcji. Jeśli nie istnieją żadne przeciwskazania, lekarz przystępuje do założenia wkładki. Odbywa się to przy pomocy specjalnego aplikatora, umieszczanego wraz z wkładką w pochwie. Po ulokowaniu wkładki, aplikator zostaje wyjęty. Choć cała procedura jest bezbolesna, niektóre Pacjentki mogą odczuwać minimalny dyskomfort.

Zalety i przeciwwskazania

Jedną z podstawowych zalet wkładki domacicznej jest jej wysoka skuteczność, która wynosi aż 99%. Dodatkowo wkładka stanowi rozwiązanie, które nie wymaga szczególnej troski. Po założeniu spirali kobieta nie musi martwić się o inną skuteczną metodę zabezpieczenia przez okres kilku lat. Co więcej, działanie wkładki jest całkowicie odwracalne. Po jej usunięciu płodność bardzo szybko wraca do normy.

Warto wiedzieć, że wkładka antykoncepcyjna nie jest rozwiązaniem dla wszystkich kobiet. Do głównych przeciwwskazań zalicza się ciąże lub podejrzenie ciąży, jak również wrodzone wady lub nietypową budowę macicy. Oprócz tego metoda ta nie może być wykorzystana w przypadku występowania stanów zapalnych narządów rodnych, nowotworów i naturalnej skłonności do poronień.

Podsumowanie

Wkładka domaciczna stanowi skuteczną i długoterminową metodę antykoncepcji. Jeśli chcesz założyć spiralę antykoncepcyjną w Bydgoszczy, skorzystaj z usług OMEGA Medical Clinics. Nasi doświadczeni specjaliści przeprowadzą cały zabieg z najwyższą precyzją oraz dbałością o Twój komfort.

Oceń wpis

0 / 5. 0

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
WhatsApp